Halojensiz Kablolar Alev İletmeyen Vatan Kablo

Halojensiz Kablolar - Vatan Kablo

Halojensiz Kablolar – Vatan Kablo

Halojensiz Kablolar alev iletmeyen (HFFR), merkezi şirket binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, sinemalar, yeraltı metro, elektrik santralleri, yangınla ilgili merkezler gibi insanların toplandığı yerlerde yangın esnasında insan hayatının, değerli malzemelerin ve önemli belgelerin korunması için geliştirilmiştir.

Yangın sırasında yangın alarm, havalandırma, asansörler, ikaz ve yönlendirme ışıkları ve kapılar bir süre çalışır olmalıdır. Bu sistemlerin besleme ve kontrol kabloları Halojensiz Kablolar olmalıdır.

İnsanlar ve eşyalar için yangının etkilerini azaltmayı düşündüğümüz zaman, kablonun halojensiz, düşük duman yoğunluklu, alev geciktiricili, alevi yaymayan özelliklerini hesaplamak mecburiyetindeyiz. Böylece, yer ve kullanıma göre ekonomik bir kablo yapısını tasarlayabiliriz.

Halojensiz Kablolar uygulama alanları; hastaneler, havaalanları, çok katlı binalar, alışveriş merkezleri, sinemalar, tiyatrolar, okullar, metrolar, maden tesisleri, yangın uyarı tesisleri ve alarm sistemleri v.b.
Halojensiz (HFFR) emniyet kablolarının özellikleri

Flor, klor, brom ve iyot gibi halojen elementleri içermezler.

Halojensiz Kablolar yandığında zehirli gaz ortaya çıkmaz, sadece su ve karbondioksit oluşur.

Halojensiz Kablolar alev iletmezler. Polietilen (PE) ve polipropilen (PP) halojensiz ancak kolay yanabilen malzemelerdir.

Halojensiz Kablolar kendi kendine sönebilir. Alüminyum veya magnezyum hidroksit ihtiva eden özel bileşikler kullanılarak bu özellik sağlanır.

Halojensiz Kablolar yangın esnasında duman yoğunluğu çok azdır. Bu nedenle bilhassa insan hayatının tehlikede olabileceği yerlerde kullanılır.

Elektrik iletimini önemli bir süre devam ettirir (800 ± 50 °C de 180 dakika).

İlave olarak cam elyaf, mika ve benzeri bant ve malzemeler kullanılarak kablonun fonksiyonu FE 180/E90/PH 180 seviyesine kadar yükseltilebilir.

Halojensiz kablolar

Bu kabloların geçmişine baktığımızda; kullanımının 80’li yıllarda başladığını, son yıllardaki hukuki düzenlemelerle birlikte Avrupa ve Amerika’da özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu kapalı genel alanlarda ( okul, sinema, hastane, alış-veriş merkezleri v.b. ) kullanılmaları zorunlu hale getirildiğini görmekteyiz.

PVC malzemeler her ne kadar ilave katkı malzemeler ile aleve daha fazla dayanma sağlamasına karşın, bu kablolar aleve maruz kaldıklarında insan sağlığı için zararlı olan toksik gazlar üretmektedir.

Daha önceleri kullanılan Antimon Oksit bazlı malzemeler kanserojen etkisinden dolayı yerini Alüminyum Hidroksit (Al(OH)3) ve Magnezyum Hidroksit (Mg(OH)2) tabanlı malzemelere bırakmaktadır.

Bu kablolar; tesisat kablosu veya 0.6/1kV enerji kablosu (zırhlı veya zırhsız) olarak üretilmektedir. Ayrıca bu malzemeler XLPE izoleli kabloların dış kılıfı olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde daha güvenli enerji ve kontrol kablolarının, insanları ve binaları koruyabileceği bilindiğinden, Avrupa Birliği yangın yönetmeliği düzenleyicileri, yakında gerçekleşecek olan İnşaat Ürünleri Direktifi (İÜD) yoluyla yeni güvenlik standartlarını belirlemeye çalışmaktadırlar.

Alev iletmeyen halojensiz kablo tiplerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

H05Z1-U, HO7Z1-U, H07Z1-R, H05Z1-K, H07Z1-K
NHMH-J / O
NHXMH-J / O
NHXHX-J / O
H03Z1Z1-F, HO5Z1Z1-F
H03Z1Z1H2-F, HO5Z1Z1H2-F
LIHH, LIHCH, LIH(St)CH,
NHSLH
N2XH
N2XCH
N2XRH

Halojenler flor, klor, brom ve iyot gibi elementlerdir. PVC, NR, SBR, PVDF, PTFE, FEP gibi polimer malzemelerden yapılan kablolar halojen elementleri içeren kablolardır. PE, PP, EPR, EVA, SR (Silikon) gibi malzemelerden yapılan kablolar halojensiz kablolardır. Fakat PE, PP, EPR gibi malzemeler kolayca alev alabilmektedirler. Bu tip malzemelere alev geciktirici malzemeler katılarak HFFR (Halojensiz Alev Geciktirici) tipi kablolar oluşturulmaktadır.

HFFR kabloların uygulama alanları; hastaneler, havaalanları, çok katlı binalar, alışveriş merkezleri, sinemalar, tiyatrolar, okullar; metrolar, maden tesisleri, yangın uyarı tesisleri ve alarm sistemleri v.b yerlerde kullanılmaktadır.

Halojensiz kabloların testleri

1. Alev iletmeme testi (IEC 60332-1 / IEC 60332-3 / VDE 0472 PART 804-B /C)

HFFR kablolarda kullanılan malzemeler zor alev alır, ateşin yayılması oldukça yavaştır ve alev kesildiğinde kendiliğinden söner. Bu test ile tek damarlı ve demet halindeki kabloların bu özellikleri kontrol edilir.

2. Yangına dayanıklılık testi ( IEC 60331 / VDE 0472 PART 814)

Yangın esnasında havalandırma, aydınlatma, anons sistemi, asansör, giriş çıkış kapıları ve ameliyathanelerin merkezi kontrol sistemi gibi bölümlerin çalışıyor olması çok önemlidir. Bu nedenle yangın esnasında önemli sistemleri besleyen veya kontrol eden kabloların (enerji, telekomünikasyon, data v.s. kabloları ile bağlantıları ve taşıyıcı kanallarda da dahil olmak üzere sistemin her parçası) belirli bir süre daha (bu 3 saate kadar çıkabilir) iletmesi istenir. Bu test ile kablonun yangın altında çalışma süresi kontrol edilir.

3. Duman yoğunluğu testi (IEC 61034 / VDE 0472 PART 816)

Yangın esnasında insanların dumandan boğulmamaları için duman yoğunluğu belirli bir seviyenin altında tutulmalıdır. Bu test ile HFFR kabloların duman yoğunluğu kontrol edilir.

4. Yanma sonucu çıkan gazların ölçümü (IEC 60754-1 / 2 / VDE 472 part 813)

HFFR kablolar zehirli ve aşındırıcı gazların açığa çıkmasına neden olmaz. Bu da kapalı ortamlarda insanlar için ölümle sonuçlanan olaylara sebebiyet vermediği gibi, metalik yüzeylerin aşınmasına ve bozulmalarına neden olmazlar. Bu durumu anlayabilmek için bu test uygulanır.

Kabloların sizlere sağladıkları

Konutlar, endüstriyel binalar ve kamu binaları için geniş alçak gerilim enerji, kontrol ve haberleşme kablosu seçenekleri.

Yangına karşı üstün bir müdahale, böylelikle metro, tünel ve çok katlı binalar gibi hassas kamu alanlarında yangının yayılmasını sınırlandırma.

Yoğun duman olmaksızın insanların tahliye edilmesine, video gözetim, güvenlik alarmları gibi güvenlik sistemlerinin yangın esnasında çalışmasını sağlar.

Halojensiz malzemeler nedeniyle düşük duman emisyonu, böylece tahliye ve yangınla mücadele işlemlerinde daha iyi bir görüş mesafesi yaratma kabiliyeti.

Ekipman ve çelik/beton yapılara minimal korosif hasar, böylelikle pahalı yenileme, temizleme ve ikincil kirliliğin azaltılması.

Öznur Kablo Halojensiz Kablolar

Vatan Kablo

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın